Szkoła Podstawowa im. Jadwigi Wajsówny w Chechle Drugim

Logo szkoły

Chechło Drugie, ul. Lipowa 1

95-082 Dobroń

tel. 42 215 69 15

 

Historia Szkoły

Historia Szkoły od wielu lat jest spisywana.

Obecnie w formie elektronicznej, na "kartach" strony www, jednak zdecydowanie więcej można przeczytać w Kronice Szkoły prowadzonej w sposób tradycyjny.

Pierwsze wydarzenie, o którym jest mowa w Kronice to oddanie do użytku murowanego budynku szkoły w 1925 roku. Od tego też czasu wszystkie wydarzenia są opisywane regularnie - rok po roku. Wyjątkiem jest okres zawieruchy wojennej, podczas którego nie tylko nie prowadzono Kroniki ale również zamknięto Szkołę. Zaraz po wojnie oraz po powrocie mieszkańców wsi i nauczycieli otwarto placówkę i wznowiono zajęcia a także powrócono do dokumentowania wydarzeń - nie tylko szkolnych. Wartość zapisanych wspomnień opiera się także na tym, że przedstawiają one życie mieszkańców Chechła, ważniejsze wydarzenia lokalne oraz te o szerszym wymiarze, mające swój wpływ na funkcjonowanie Szkoły i samą miejscowość.

Kronikarzami byli: w latach 1925-1950 pani Maria Rożek - nauczycielka i wychowawczyni młodzieży szkolnej, w latach 1950-1972 kierownik szkoły - pan Wilhelm Najman, w latach 1972-1990 dyrektor szkoły Zdzisław Zawiasa.

Pierwszy wpis nie powstał prawdopodobnie w roku 1925. Nie jest niestety znana jego dokładna data. Z tego też okresu nie zachowało się zbyt wiele fotografii. Tym większą wartość ma Kronika, którą z radością prezentujemy.

Należy zwrócić uwagę, że w zapisie elektronicznym zachowano oryginalną pisownię, co jest swojego rodzaju ciekawostką.

Obecnie Kronikę prowadzi p. Aneta Jagielińska-Grela.
Dodatkowo od roku 2003 Kronika jest prowadzona w formie elektronicznej.

K.Kucharska


Z Kroniki Szkolnej

1925 - 1939
"Rok 1925 przyniósł szkole powszechnej dwie ważne zmiany: przeniesienie szkoły do nowego budynku i podniesienie jej stopnia organizacyjnego. Po zburzeniu całej zagrody szkolnej w czasie działań wojennych w 1914 roku szkoła mieściła się w lokalu wynajętym aż do roku 1925 dopóki na dawnym placu nie stanął murowany, piętrowy gmach w stosunku do budynków wiejskich, jedna z najpiękniejszych wówczas szkół na terenie gminy Dobroń. Poświęcenie i oddanie do użytku nastąpiło w końcu września tj. na początku roku szkolnego 1925/26. Poświęcenia dokonał miejscowy proboszcz ks. Jan Cesaro przy bardzo licznie zgromadzonej ludności miejscowej i przedstawicielach władz (...) W tym samym roku został podniesiony stopień organizacyjny szkoły z dwuklasowej na trzyklasową szkołę powszechną II-go stopnia o trzech siłach nauczycielskich. Początkowy skład nauczycieli był następujący: kierownik Teofil Kawala i jego żona Maria Kawalowa. Z początkiem roku szkolnego 1925/26 została mianowana do Chechła jako trzecia siła nauczyciel Rożkowa Maria. Dzieci liczono ogółem 160cioro. Sprawnie rozpoczęła się praca w jasnych, słonecznych i wysokich salach nowej szkoły ku zadowoleniu dziatwy i nauczycielstwa. Przy szkole znajduje się 5 hektarów i 4 ary ziemi ornej jako legat klucza majątków widzewskich przeznaczony do użytku miejscowego nauczycielstwa.


(...) Najstarszą organizacją istniejącą we wsi jest "Koło Polskiej Macierzy Szkolnej" skupiające wówczas najwybitniejsze jednostki spośród starszych i młodzieży. Bardziej uspołecznionymi i wyróżniającymi się wśród mieszkańców Chechła są rodziny: Frajtaków, Filipczaków, Rzepkowskich, Jakubców, Kopiasów, Muszyńskich, Gajzlerów, Kuchlerów, Stankiewicz, Gawlik, Janiak.

Początek powstania wsi Chechła oprę na wiadomościach zaczerpniętych ze szkiców historycznych Maksymiliana Barucha p.t. "Pabianice, Rzgów i wsie okoliczne". W roku 1783 wojska pruskie zagarnęły obszar Polski aż po Pilicę. Tę zajętą część rozszarpanej Rzeczypospolitej nazwano Prusami Południowymi. Zabór ten przetrwał aż do utworzenia Księstwa Warszawskiego (1807). Okres 13sto letni wystarczył niemieckiemu najeźdźcy do zasiedlenia polskiej ziemi przybyszami z Vaterlandu. Dobra pabianickie, poprzednie włości kapituły krakowskiej, zostały zabrane na rzecz skarbu pruskiego a siedlisko władzy administracyjnej mieściło się w Łaznowie. Rząd pruski stosował pilnie system kolonizacyjny. I już po upływie pierwszego dziesięciolecia osiedlono w Pabianicach i 27 wsiach okolicznych w promieniu 2 mil (14 km.) 199 rodzin niemieckich, ogółem 1000 dusz. Byli to gospodarze rolni, którym rząd pruski nadał grunta bądź na własność, bądź na prawach wieczysto-czynszowych. Koloniści ci osiedlali się grupami, jedni w lasach, ci trzebili i karczowali las. Nazywano ich "Olędry" (od wyrazu niemieckiego Hauläuder - karczownicy). Akta z roku 1797 wymieniają powstanie takich kolonii jak: Chechło, Rydzyny, Pawlikowice. Inni zaś koloniści przybysze osiedlali się na pustych gospodarstwach chłopskich. Po zawarciu pokoju w Tylży (1807 r.) fala pruska odpłynęła - koloniści jednak pozostali na miejscu i założone przez nich kolonie zachowały nie tylko obcą ludność ale i nazwy, które im rząd pruski nadał. Niektóre nazwy jak np. w naszej gminie Hochweilen - Markówka zostały zmienione zarządzeniem Komisji Województwa Kaliskiego z dnia 3 marca 1820 roku. (...) Głównym zajęciem mieszkańców Chechła w tym czasie jest rolnictwo. Są to przeważnie gospodarze średnio- i małorolni za wyjątkiem 4 większych gospodarstw do 15 h.

Rok 1926 nie przyniósł żadnych ważniejszych wydarzeń godnych uwagi.

W roku 1927 na skutek zarządzenia inspektora szkolnictwa Józefa Radwańskiego nauczyciel Teofil Kawala i jego żona również jako nauczycielka zostali przeniesieni, a w tym samym roku objął stanowisko nauczyciela i kierownika szkoły w Chechle Władysław Kinastowski - zesłaniec sybirski. Trzecią siłą wówczas była Maria Kozicka. Współpraca układała się pomyślnie. Dziatwa szkolna była: karna, obowiązkowa i pracowita. W roku 1929 nauczycielka Maria Kozicka po wyjściu za mąż przeniosła się do Mogilna. W osobie nauczycielki Kozickiej szkoła straciła solidną i fachową siłę, której nie zdołała zastąpić jej następczyni Maria Hyćkówna. (...) Wyjeżdżawszy na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości (w Galicji) zapadła w czasie ferii letnich na gruźlicę i już nie wróciła do Chechła. Po niedługim czasie choroby zmarła.

Rok 1929 upamiętnił się w umysłach zwłaszcza starszej dziatwy szkolnej biorącej udział w liczbie 21 osób w wycieczce do Poznania zorganizowaną przez nauczyciel Rożkową Marię. Dziatwa bawiła się trzy dni w Poznaniu, a wracając do domu przywiozła moc wiadomości i dużo miłych wspomnień z chwil spędzonych w "Wesołym Miasteczku".

Pomyślnie rozpoczął się rok szkolny 1930/31. Do Chechła przybywa w tym czasie w charakterze trzeciej siły zdolna i pracowita nauczycielka Helena Cetnarowiczowa.(...)

Należy nadmienić, że Chechło nie jest typową wsią polską, a raczej przejściową osadą podmiejską, której ludność stanowi podatny materiał dążący do oświaty i postępu.(...)

Muszę nadmienić, że niepoślednie miejsce wśród organizacji dorosłych zajmuje Ochotnicza Straż Pożarna sprawna i karna w wykonywaniu swych obowiązków. (...) organizacje zgodnie współpracują dla ogólnego dobra.

Następne lata począwszy od roku 1931-36 włącznie nie obfitują w ważniejsze wydarzenia. Zmieniają się wprawdzie wychowankowie w szkole, jedni po ukończeniu szóstej klasy ją opuszczają drudzy znów napełniają. Zespół nauczycieli w osobach kierownika Władysława Kinastowskiego, Rożkowej Marii i Cetnarowiczowej Heleny pracuje bez zmian. W tych latach wybudowano w Chechle remizę strażacką z dość obszerną salą, dającą pomieszczenie sprzętom strażackim. Z tej sali korzystały wszystkie organizacje przy urządzaniu przedstawień amatorskich i zabaw.

Pod przykrym wrażeniem nastąpiło zakończenie roku szkolnego 1936/37 z powodu śmierci kierownika Władysława Kinastowskiego, który po otrzymaniu zwolnienia z pracy i przejścia na emeryturę zaledwie po 23 latach pracy zawodowej, w wieku życia 62 lat. Kol. Kinastowski tak bardzo przejął się tą przykrą wiadomością, że po 4ro dniowej krótkiej chorobie zakończył życie. Załamał się przed widmem nędzy w jakiej znalazłby się z 4giem ośmioletnich dzieci i żoną. Jako człowiek kol. Kinastowski posiadał nieprzeciętny charakter nacechowany wielką wrażliwością i ckliwością. Była to zapewne pozostałość po przebyciu ciężkich przejść na wygnaniu syberyjskim. W szkole do czasu mianowania nowej siły obowiązki kierownika pełniła nauczyciel Rożkowa Maria.

W roku szkolnym 1937/38 został mianowany do Chechła kol. Michał Koźmiński, który objął obowiązki kierownika szkoły. (...) W tym roku powstała nowa organizacja na terenie Chechła. Drużyna Strzelecka zorganizowana przez kol. Koźmińskiego. W roku 1938 została ukończona budowa drogi bitej kostką (autostrada) prowadząca przez Chechło - od miasta Pabianic w kierunku Łasku. W tym roku również zostały wysadzone lipami dwa odcinki drogi na terenie Chechła. Jeden odcinek od szkoły do zagrody Kowalskiego, drugi odcinek przez wieś "Chechło za koleją". (...)

Rok 1939 jast pamiętnym rokiem dla wszystkich Polaków i nadzwyczaj obfity w różnego rodzaju wydarzenia, nie tylko na terenie szkoły naszej, wsi, kraju ale nawet całego świata. Jest to rok wybuchu wielkiej wojny światowej. Dzień 1 września jest pierwszym dniem rozpętania zawieruchy wojennej polsko-niemieckiej, która na swej drodze zmiatała z powierzchni ziemi ludzi i ich mienie. Wejście oddziałów niemieckich do Chechła nastąpiło w dniu 7 września. Po 5cio godzinnej bitwie pod Pabianicami zostało wypalone prawie 2/3 wsi. Zginęło wtedy od kul 17 osób cywilnych i pozostało wielu rannych. Ocalał jedynie odcinek wsi położonej za koleją i przy autostradzie gdzie mieściło się wojsko niemieckie. Ludność Chechła przeżywała wówczas straszną gehennę, która w dalszych latach okupacji nie tylko nie zmieniła się, ale potęgowała się na gorsze. Rozpoczęcie nauki w szkole naznaczono na dzień 9 października 1939 r. już po zdobyciu Warszawy. Dzień ten nie mniej był straszny dla wielu rodzin Chechła jak dzień 1 września, gdy 8 aut napełnionych gestapo o wczesnej rannej godzinie wjechało do wsi. Wynikiem tej wizyty było pierwsze aresztowanie 10ciu osób w Chechle, a mianowicie ówczesnego wójta gm. Dobroń Józefa Stankiewicza, Romana i Jana Neugebauerów, Drewniaków (ojca i syna), małżonków M. i T. Reszpondków (sklepowego), Antoniego Chlebota (piekarza), Andrzeja Rożka (współwłaściciela miejscowej cegielni) i Jana Frajtaka których większość zginęła w obozach koncentracyjnych. Do pracy w tym dniu stanął w szkole tylko sam kol. Koźmiński, który również cieszył się krótką wolnością, bo w dniu 10 listopada 1939 roku został aresztowany i osadzony w Radogoszczu na przeciąg kilku tygodni. Rożkowa Maria nauczycielka prowadziła w dalszym ciągu lekcje do dnia 18 stycznia 1940 r. wyłącznie z dziećmi polskimi. Po tym czasie władze niemieckie okupacyjne szkołę zamknęły i nauka polskich dzieci w szkole w Chechle została przerwana na okres przeszło pięciu lat. We wsi następowały jedne po drugich wysiedlenia miejscowej ludności a wsiedlanie przybyłych Niemców ze wschodniej i południowej części Polski. Pierwsze gremialne wysiedlenie Chechła nastąpiło w dniu 27 kwietnia 1940 r. Powtarzały się również dalsze aresztowania, kończące się dla bardzo wielu śmiercią."

Lata 1925 - 1939 spisała naucz. Maria Rożek

Oprac. KK

Z Kroniki Szkolnej

1945 - 1960
"W roku 1945 dnia 20 stycznia wieś Chechło wraz z okolicznymi wsiami odzyskała wolność. W krótkim czasie, w początkach marca rozpoczęto lekcje w szkole już w wolnej Polsce Ludowej. Nie wszystkie jednak miejscowe siły nauczycielskie stanęły do pracy. Brakowało z dawnego zespołu Rożkowej Marii, która po aresztowaniu 31 stycznia 1944 r. przebywała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrűchu i Buchenwaldzie przez 15 miesięcy. Wróciła szczęśliwie po ukończeniu wojny 23 maja 1945 roku a 11 czerwca już przystąpiła do pracy. Trudna była to początkowo praca z uczniami w różnym wieku i różnym rozwoju umysłowym. Wprowadzenie nowych programów jak również nowego materiału nauczania nie było łatwe w zastosowaniu. Brak jakichkolwiek pomocy naukowych i podręczników szkolnych jeszcze więcej utrudniał pracę i nauczycielstwu i uczniom. (...) Rok szkolny przesunięto wtedy dłużej o jeden miesiąc, aż do lipca włącznie.


(...) Rok 1946 można śmiało nazwać rokiem intensywnej odbudowy spalonej i zniszczonej wsi Chechła i Klimkowizny przez zawieruchę wojenną, oraz rokiem organizowania życia w szkole i we wsi na podstawie nowego ustroju w Polsce Ludowej. Zaczynają się budzić do życia organizacje młodzieżowe. (...) W dniu 29 czerwca został ponownie ustawiony krzyż żelazny naprzeciw szkoły (ufundowany przed wojną przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich), którego Niemcy wyjątkowo nie zniszczyli podczas okupacji, a pozwolili przewieść na cmentarz grzebalny do Dobronia, gdzie przetrwał do czasu ponownego ustawienia na dawnym miejscu. Odbudowano w tym roku wiele domów mieszkalnych, stodół i budynków inwentarskich (...).

W roku szkolnym 1947/48 zwiększa się stopniowo liczebność dzieci. Stopień organizacyjny szkoły 6 klas o trzech siłach nauczycielskich. Nauka odbywała się w klasach łączonych, wyjątek stanowiła kl. I sza. Najlepszy zespół dzieci posiadała kl. VIta. Uczniowie kl. VI, w liczbie 10rga odznaczali się wybitnymi zdolnościami organizacyjnymi i artystycznymi oraz sumiennością w pracy i obowiązkowością. (...) Prowadzili starannie ogródek szkolny warzywno-kwiatowy. (...) W tym roku szkolnym na skutek starań kol. Koźmińskiego, Inspektorat Szkolny przenosi kol. Cetnarowiczową Helenę (dla jej dobra) do Pabianic t.j. do miejsca zamieszkania. Na trzecią siłę do szkoły w Chechle przychodzi córka kierownika Zofia Koźmińska. Mimo utrudzenia codzienną podróżą kol. Cetnarowiczowa ulegając woli kierownika nie bez żalu jednak opuszcza szkołę w Chechle jako kilkunastoletnie miejsce pracy. Dziatwa szkolna straciła w niej zacną i pracowitą nauczycielkę i wychowawczynię, a szczególnie kl. I sza, którą kol. Cetnarowiczowa starała się rozwijać wszelkimi środkami opartymi na konkretach, wycieczkach i pogadankach rzeczowych. Wynik jej sumiennej pracy w klasie I uwidaczniał się u wychowanków przez cały czas pobytu w szkole. Natomiast jej następczyni kol. Zofia Koźmińska chełpiła się tym, że ona prawie wcale nie uczy I szej klasy, a dzieciaki same się uczą nawet całymi godzinami same w klasie umieją siedzieć spokojnie. Aż zdziwienie po prostu ogarniało, że taka młoda siła nie umiała zapalić się do pracy jak jej poprzedniczka nie mówiąc już o stronie wychowawczej.

W roku szkolnym 1948/49 nie zaszły w szkole szczególne zmiany. Wśród młodzieży daje się zauważyć coraz większe rozluźnienie w zachowaniu i brak zamiłowania do pracy.

(...) Z trzech obiektów przemysłu ceramicznego jakie we wsi znajdują się ruszyła w roku 1949 pierwsza cegielnia pod dawną firmą "A. Demus i A. Rożek" zabrana pod przymusowy zarząd Prezydium Powiatowego Rady Narodowej w Łasku. W celu podniesienia hodowli krów i zwiększenia wydajności mleka we wsi Chechłe zostaje zorganizowany przez Związek Samopomocy Chłopskiej zlewnia mleka.

Z początkiem roku szkolnego 1949/50 przestała pracować córka kier. szkoły Zofia Koźmińska. Stanowisko jej zajęła kol. Wersówna Bożena młoda siła, podobnie jak jej poprzedniczka. Od 1 października przestał również pracować kier. szkoły Koźmiński korzystając z urlopu zdrowotnego aż do 10 stycznia 1950 r. Przewlekła choroba po 3 miesiącach zakończyła się niespodziewaną śmiercią. (...) Szkoła w Chechle do końca roku szkolnego nie otrzymała trzeciej siły zastępczej. Klasę VII więc umieszczono od półrocza w szkołach zbiorczych w Pabianicach. Kierownictwo od 1 stycznia 1950 roku pełniła naucz. Rożkowa Maria. Praca była bardzo trudna przy dwu siłach nauczycielskich (...).

Wieczorami przez 5 miesięcy zimowych odbywał się kurs dla analfabetów, na który uczęszczało 19 osób. 14 z nich złożyło egzamin z wynikiem pomyślnym, pozostałe 5 osób z różnych powodów nie przystąpiło do egzaminu mimo ukończenia kursu. W ramach zobowiązania Pierwszomajowego uczniowie doprowadzili boisko szkolne do stanu możliwego korzystania z niego. Kupiono słupy do zawieszenia siatki i przygotowano urządzenia do gry w siatkówkę. (...) Należy podkreślić jeszcze jeden pożyteczny czyn dziatwy szkolnej, a mianowicie chętne wyładowywanie wagonów ze "szlaką", która miała posłużyć do budowy przystanku kolejowego w Chechle, tak bardzo pożądanego przez mieszkańców tutejszych, a zwłaszcza tych, którzy codziennie przemierzali drogę z Chechła do Pabianic pieszo śpiesząc do pracy. Uruchomienie przystanku nastąpiło w dniu 14 maja 1950 r. O godzinie 14.52 ku wielkiej radości zgromadzonych przedstawicieli miejscowych organizacji i dzieci szkolnych zatrzymał się pierwszy pociąg zdążający w kierunku Częstochowy.

Z dniem 1 sierpnia 1950 r. stanowisko kierownika szkoły dwuklasowej w Chechle objął Najman Wilhelm. Po czterech miesiącach urzędowania (...) został powołany na stanowisko podinspektora szkolnego Prezydium Powiatowej Rady Nauczycielskiej w Łasku - Wydział Oświaty w Pabianicach. Zastępstwo objęła Najman Irena. W roku szkolnym 1951/52 został podwyższony stopień organizacyjny szkoły z dwuklasówki na trzyklasówkę. Po roku pracy w Wydziale w Pabianicach powrócił na własną prośbę na swoje stanowisko Najman Wilhelm. W roku szkolnym 1951/52 opuściło szkołę 14 absolwentów. Na skutek usilnej pracy grona nauczycielskiego poprawił się poziom umysłowy dziatwy szkolnej. Dzieci z zapałem zabrały się do czytelnictwa.

W roku szkolnym został podwyższony poziom organizacyjny szkoły z trzyklasówki na szkołę czteroklasową. W tym roku pracują: Najman Wilhelm, Najman Irena, Rożek Maria, Serwowa Józefa, przeniesiona z Mogilna, gmina Dobroń. W sierpniu 1953 roku Wydział Wojewódzki w Łasku wyasygnował kwotę 3600 zł. na budowę nowej studni. Dzięki poparciu Wydziału Oświaty w Łasku, który przeznaczył 1000 kg. cementu na zrobienie 13 dren, nowa studnia została wykonana przez ob. Sujeckiego z Dobronia i oddana do użytku 1 września 1953 r.

(...) Od 1 września 1953 roku została zorganizowana przy szkole drużyna harcerska. Opiekunem drużyny wybrano Najmana Wilhelma. Do harcerstwa zapisało się 55 osób. Celem drużyny było to, ażeby pomóc szkole w realizowaniu programu nauczania i wychowania. Drużynowym był Raś Henryk, uczeń klasy VII. Pierwsze przyrzeczenie złożyli harcerze na uroczystej zbiórce w styczniu 1954 roku. Od września 1953 roku wprowadzono przed zajęciami szkolne apele.

(...) W roku szkolnym 1954/55 grono nauczycielskie szczególnie zainteresowało się życiem organizacji harcerskiej, dbało o to, ażeby systematycznie odbywały się zbiórki. (...) Do harcerstwa w tym roku należało 66 dzieci od klasy III do VII. Drużynową była Klat Lucyna a sekretarką Halina Wilczyńska. Drużyna prowadziła co wtorek kółko filatelistyczne, na którym pogłębiano w sposób poglądowy wiadomości z zakresu literatury pięknej (...). Harcerze brali udział w pracach społecznie użytecznych i pomagali sobie wzajemnie w pracy. W roku szkolnym 1954/55 ukończyło szkołę 6 absolwentów. W grudniu 1955 roku Wydział Oświaty w Łasku wyasygnował kwotę 5410 zł. na kupno siatki, bramy i furtki. Za powyższą kwotę ob. Stężycki zakupił w Łodzi 110 metrów siatki, bramę i furtkę. W sierpniu 1955 roku wyremontowano szkołę, pomalowano 4 sale i kancelarię szkolną, poprawiono 2 szafy i posadzono 5 drzewek owocowych i 2 orzechy włoskie koło szkoły. W kwietniu 1956 roku założono dzięki usilnym staraniom kierownika szkoły nową siatkę, bramę i furtkę. Przy zakładaniu siatki byli zatrudnieni: ob. Gajzler Józef, Wójtowicz Stanisław i Gajzler, syn Józefa. Od tej pory otoczenie szkoły posiada estetyczny wygląd, a dzieci nie skaczą przez mury na ulicę.

Rok szkolny 1956/57. (...) Na zebraniach rodzicielskich i zebraniach gromadzkich kierownik szkoły omawia sprawę elektryfikacji wsi. Niektórzy gospodarze nie chcą zrozumieć, jaką w przyszłości będą mieli wygodę, gdy zostanie wieś zelektryfikowana.

Rok szkolny 1957/58. W czasie wakacji w 1957 roku został wykonany plan elektryfikacji szkoły i budynków gospodarczych. W lutym 1958 roku przyjechała ekipa elektryków i dokonała w ciągu dwóch tygodni elektryfikacji szkoły i jej obejścia. Ileż musieliśmy ponieść trudu przy tej pracy. Ściany w klasach, korytarzu i mieszkaniach służbowych zostały podziurawione ale lekcji nie przerwaliśmy. (...) Dopiero w dniu 22 lipca 1958 r. zabłysło pierwsze światło elektryczne na terenie Chechła. Ileż to było radości i powszechnego zadowolenia. Od tej pory zmieniło się na lepsze życie mieszkańców naszej wsi. Dzieci mogły uczyć się wieczorami przy lampach elektrycznych. Prawie we wszystkich domach pojawiły się odbiorniki radiowe, żelazka elektryczne, kuchenki i gdzie niegdzie pralki i telewizory. Założenie elektryfikacji przyczyniło się w wysokim stopniu do podniesienia kultury mieszkańców naszej wsi. Szkoła w czasie wakacji w 1958 roku została ślicznie odświeżona. We wszystkich klasach postawiono nowe piece. Kierownik szkoły gromadzi coraz więcej pomocy naukowych z zakresu fizyki, chemii i języka polskiego.

Rok szkolny 1958/59. W grudniu 1958 roku odbyła się w Chechle w szkole konferencja kierowników szkół. Obecny był na niej naczelnik szkolnictwa podstawowego. Hospitalizowane były lekcje kol. Rożkowej z biologii oraz Józefy Serwowej z matematyki. (...) W czasie wakacji 1959 r. pomalowano olejno lamperie oraz wszystkie okna i drzwi. W klasach zostały założone firanki. Dzieci pielęgnowały coraz więcej kwiatów doniczkowych.

W roku szkolnym 1959/60 uczęszcza do szkoły 147 dzieci. W grudniu 1959 r. wizytowało szkołę dwóch podinspektorówszkolnych, a mianowicie: ob. Mieczysław Klimek i Józef Stano. Wizytacja trwała dwa dni. W czasie wizytacji podkreślano, że szkoła osiąga dobre wyniki nauczania. Wszyscy nauczyciele należycie wywiązują się ze swoich obowiązków. (...) W czasie wakacji 1960 roku sprowadzono dla całego powiatu pomoce naukowe z gramatyki oraz zakupiono 30 kompletów płyt oraz 10 kompletów encyklopedii staropolskiej. (...) Rok szkolny 1959/60 ukończyło 12 absolwentów".

Lata 1945 - 1950 spisała naucz. Maria Rożek

Lata 1950 - 1960 spisał kier. Wilhelm Najman

Oprac. KK

Z Kroniki Szkolnej

1960 - 1975
"W roku szkolnym 1960/61 pracuje w szkole pięć sił nauczycielskich. Inspektorat Oświaty przydzielił na kontrakt ob. Jarotę Marię. Przyjęła ona dobrowolnie prowadzenie I klasy, gimnastyki w klasach III, IV, V, VI i VII oraz trzech godzin historii w klasie VII. (...) Komitet Rodzicielski dopomógł w założeniu cementowego chodnika od furtki do budynku szkolnego. (...) W ogródku szkolnym posadzono 25 drzewek owocowych. (...) W Dniu Nauczyciela - 19 listopada 1961 roku przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego złożyli serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom, przy czym wręczono im kwiaty doniczkowe. (...) Od listopada prowadzono klasę VII na kursie wieczorowym. W roku szkolnym 1961/62 ukończyło szkołę 17 absolwentów.


Rok szkolny 1962/63.
W szkole pracuje sześć sił nauczycielskich. W lipcu 1963 roku została odświeżona szkoła. Pomalowano wszystkie klasy oraz wszystkie lamperie farbą olejną.

Rok szkolny 1963/64.
W dniu 25 października dzieci wzięły udział w powitaniu astronauty radzieckiego Walerego Bykowskiego, który przejeżdżał autostradą od Łodzi do Sieradza. Trasa była ślicznie udekorowana, a w entuzjastycznym powitaniu kosmonauty w Chechle pisały różne gazety. Wszystkie dzieci miały bukiecik kwiatów i biało-czerwone chorągiewki. (...) Wydział Oświaty przydzielił szkole kwotę 15000 zł. na pomoce do zajęć praktyczno-technicznych.

Od roku szkolnego 1964/65 wprowadzono nowe programy nauczania. Wszystkie szkoły podstawowe w Polsce Ludowej zostały zamienione na szkoły ośmioklasowe. Wobec tego dzieci klasy siódmej w końcu roku szkolnego nie ukończyły szkoły, lecz były promowane do klasy ósmej. (...) Wprowadzenie do szkoły nowego programu nauczania wymagało od nauczycieli wyższego wykształcenia. Nauczyciele zachęcani do podejmowania studiów w całym naszym powiecie kończyli studia nauczycielskie albo studia wyższe.

W roku 1968 kol. Irena Najmanowa na własną prośbę przeszła na emeryturę, a na jej miejsce przybyła z Ostrowa Wielkopolskiego Halina Nowak. (...) Do szkoły w Chechle została przeniesiona kol. Danuta Ogłoza (...). Przez ostatnie dwa lata pracowało w szkole aż 9 sił nauczycielskich: W. Najman, E. Hołub, St. Mindur, H. Nowak, D, Ogłoza, G. Ogłoza, K. Pawelczyk, M. Rożek, J. Serwa. Należy nadmienić, że Grono Nauczycielskie pracowało zgodnie, nie było nigdy żdnych nieporozumień i pretensji. (...) Oprócz pracy w szkole, nauczyciele prowadzili systematycznie kółka zainteresowań. Przez kilka lat były czynne następujące koła: czytelnicze, matematyczne, przyrodnicze, sportowe. Dzieci wyjeżdżały na wycieczki do Żelazowej Woli, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, dwa razy do Krakowa, Wieliczki i Nowej Huty.

Kierownik szkoły wraz z Komitetem Rodzicielskim usilnie dążyli do tego, ażeby ponownie wyremontować szkołę. Starania zostały uskutecznione i szkoła została wyremontowana w czasie ferii 1972 roku. Kierownik szkoły zrezygnował z dotychczas zajmowanego mieszkania i cały obiekt szkolny przeznaczył na użytek szkoły. Dnia 28 sierpnia 1972 roku został przekazany majątek szkoły kol. Zdzisławowi Zawiasie - przybyłemu ze szkoły podstawowej w Żaglinach, pow. łaski.

Z dniem 1 września 1972 roku przeszli na własną prośbę na zasłużoną emeryturę kol.: Maria Rożek, Józefa Serwa i Wilhelm Najman. Na szczególną uwagę zasługuje praca Koła Budowy Szkół i Internatów pod kierunkiem kol. Ewy Hołub. Szkoła dwukrotnie otrzymała nagrodę Wydziału Oświaty w Łasku w sumie 10000 zł. i 8000 zł. (...) Za pieniądze te zakupiono telewizor "Szecherezadę", drugi magnetofon i radioodbiornik "Wirtuoz". Szkoła nasza przodowała w powiecie na polu poczynań dydaktyczno-wychowawczych jak również w różnych imprezach na cele społeczne.

Rok szkolny 1972/73.
Skład rady pedagogicznej: Zdzisław Zawiasa - dyrektor szkoły; nauczyciele: Ewa Hołub, Stanisława Mindut, Halina Nowak, Bolesław Ogłoza, Kazimiera Pawelczyk, Krystyna Przygocka, Irena Zyśko. Uczniów rozpoczynających naukę było 153. (...) Dnia 20 września przywieziono do szkoły warsztaty stolarsko-ślusarkie oraz część pomocy naukowych ze szkoły podstawowej w Żaglinach. W dniu 18 października 1972 roku Komitet Rodzicielski zorganizował uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela, na którą zaproszono byłych nauczycieli tutejszej szkoły. (...) W dniu 21 stycznia 1973 Komitet Rodzicielski urządził choinkę noworoczną wraz z zabawą dla dzieci. Wszyscy uczniowie otrzymali podarki. (...) W dniach 15-17 maja 1973 roku dyrekcja szkoły i Komitet Rodzicielski zorganizowały wycieczkę krajoznawczą na trasie Chorzów-Oświęcim-Zakopane-Poronin-Kraków-Ojców. Wzięło w niej udział 46 uczniów. Ponadto 10 uczniów wyjechało na wycieczkę do Gniezna, Biskupca i Kruszwicy wraz ze szkołą podstawową w Dobroniu. (...) W rozegranych zawodach gminnych w piłce nożnej reprezentacja szkoły zajęła I miejsce i otrzymała dyplom, a w biegu przełajowym zwyciężyli dwaj uczniowie klasy VIII - Marek Kuchler i Krzysztof Malesik. Ponadto zorganizowano kurs na kartę rowerową, który ukończyły 42 osoby.

Rok szkolny 1973/74.
(...) Oddano do użytku lokalną instalację wodociągową w szkole, dzięki czemu poprawi się stan higieniczno-sanitarny. Koszt wyniósł ok. 27000 zł. (...) Młodzież szkolna brała udział w konkursie piosenki "Tomaszowska Wiosna" kwalifikując się na zawody powiatowe. Reprezentacja sportowców brała udział w zawodach sportowych gminnych i strefowych w lekkiej atletyce i piłce ręcznej. Rok szkolny zakończył się uroczystością, podczas której absolwenci klasy VIII złożyli ślubowanie."

W roku szkolnym 1974/75 kroniki nie prowadzono.

Lata 1960 - 1972 spisał kier. Wilhelm Najman

Lata 1972 - 1974 spisał dyrektor szkoły Zdzisław Zawiasa

Oprac. KK

Z Kroniki Szkolnej

1975 - 1990
"Rozpoczęcie roku szkolnego przypadło na dzień 25 sierpnia 1975 roku. Rada Pedagogiczna przystąpiła do pracy w tym samym składzie co poprzednio. W miesiącach jesiennych majątek szkoły powiększył się znów o kwotę 40000 zł., za taką bowiem sumę zakupiono pomoce naukowe do biologii i geografii oraz szafy i stoliki uczniowskie. Fundusze Komitetu Rodzicielskiego pozwoliły zorganizować wiele ciekawych wycieczek:

- 14-16 października 1975 r. - Trójmiasto (kl. VI-VIII)
- 20 stycznia - 3 lutego 1976 r. - wycieczki do teatrów łódzkich i ZOO (kl. II-VI)
- 1 czerwca 1976 r. - wyjazd do Warszawy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka (kl. I-IV)

Drużyna ZHP dzięki zapracowanym funduszom mogła zorganizować 3-dniowy biwak nad Pilicą. W ciągu roku szkolnego młodzież pracowała dla środowiska podejmując następujące zadania:
- pomoc w zbieraniu ziemniaków w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dobroniu,
- opieka nad mogiłami żołnierskimi z 1939 roku i pomnikiem poległych.

Rok szkolny zakończył się 5 czerwca.

Rok szkolny 1976/77.
Szkoła Podstawowa w Chechle wchodzi w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Dobroniu, woj. Sieradzkie i realizuje wspólny plan dydaktyczno-wychowawczy. (...) Podział na grupy wiekowe: "Pacholęta" - klasy I-III, "Sztubacy" - klasy IV-V, "Żacy" - klasy VI-VIII - umożliwił planowanie zadań i dostosowanie ich do możliwości wiekowych. (...) Wzorem lat ubiegłych młodzież pracowała społecznie w SKR Dobroń i w Leśnictwie Mogilno. Zbierano również złom i makulaturę z przeznaczeniem dochodu na fundusz ochrony zdrowia i budowę Centrum Zdrowia Dziecka. Zakończenie roku szkolnego nastąpiło 4 czerwca 1977 r. Wręczono nagrody najlepszym uczniom, sportowcom, społecznikom. Między innymi uczennica Emilia Bączyk otrzymała nagrodę za zajęcie I miejsca na olimpiadzie matematycznej z Zbiorczej Szkole Gminnej w Dobroniu i udział w zawodach wojewódzkich.

Rok szkolny 1977/78.
Rozpoczął się przedostatni rok przed reformą szkolnictwa. Młodzież z naszego obwodu prawdopodobnie będzie podlegała 10-latce w Pabianicach. (...) W dniu 1 września 1977 r. po raz pierwszy obchodzone było Święto Szkoły. W programie uroczystości najważniejszym punktem było ślubowanie uczniów klasy pierwszej i przyjęcie ich w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Chechle. Po występach artystycznych urządzono "bankiet pierwszoklasistów", w którym brały udział mamy, przedstawiciele szkoły oraz Komitetu Rodzicielskiego. (...) W okresie jesieni szkoła była wizytowana przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Sieradzu. Pracę szkoły oceniono pozytywnie. Wizytatorzy wyróżnili niżej wymienionych nauczycieli:
- Bolesława Ogłozę - za bardzo dobre prowadzenie lekcji geografii,
- Krystynę Nieborak - za pracę Koła Żywego Słowa, biblioteki i pracę dydaktyczną (język polski),
- Ewę Hołub - za pracę z samorządem szkolnym i pracę dydaktyczną na lekcjach wychowania obywatelskiego i historii,
- Zdzisława Zawiasę - za wyniki pracy z Kółkiem Matematycznym.

(...) W maju zapadła decyzja, że ze względu na zmniejszającą się liczbę dzieci w roku następnym będzie konieczne połączenie klasy II i III oraz VI i VII.
(...) Uczniowie brali udział w olimpiadach przedmiotowych. Szczególnie wyróżnili się: Wojciech Strąkowski, Kazimierz Ryniewicz, Leszek Grzesiak podczas zawodów wojewódzkich i rejonowych, zajmując dobre miejsca: fizyka - 5 i 7, matematyka - 22 i 25 na 70 uczestników. W zawodach gminnych uczniowie ci zajmowali pierwsze miejsca.

W roku szkolnym 1978/79 klasa I będzie realizować program szkoły 10-letniej.
(...) Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Bogumiła Rzepkowska - uczennica klasy VII. Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów odbyło się podczas Święta Szkoły w dniu 4 września br.

Rok szkolny 1979/80.
Rada Pedagogiczna pożegnała kol. Krystynę Nieborak i powitała nową polonistkę - mgr Grażynę Kujawę.
(...) W ciągu roku szkolnego liczba dzieci wzrosła do 121 w związku z czym wprowadzono nowy plan nauczania z klasami uczącymi się oddzielnie. Ostatni okres był poświęcony przygotowaniom uczniów do olimpiad przedmiotowych. Na zawodach gminnych wyróżnili się: z matematyki - Krystyna Niedbalska, Jacek Ogłoza, Bożena Chojnacka, Bogumiła Rzepkowska; z języka polskiego - Ewa Kurek, Renata Cywińska. W dniu 13 marca odbyły się wybory do sejmu i rad narodowych, a szkoła była gospodarzem lokalu wyborczego. Młodzież szkolna zapoznała się z ważnym wydarzeniem politycznym w życiu naszego narodu i czynnie pomagała w pracach przygotowawczych , jak sprawdzanie list wyborców, dekoracje i porządkowanie obiektu. 35 rocznica zwycięstwa nad faszyzmem niemieckim była obchodzona szczególnie uroczyście. Odbyła się akademia z udziałem uczestnika kampanii wrześniowej p. C. Kunickiego - byłego harcerza i członka Szarych Szeregów na terenie Pabianic i Chechła w latach 1939-45 oraz majora LWP p. Żurawskiego. (...) Harcerze wystawili warty honorowe przy pomniku i mogile Żołnierzy Września.

Rok szkolny 1980/81.
Burzliwie rozpoczynaliśmy nowy rok szkolny. Prawie cały kraj ogarnęła fala strajków robotniczych pod hasłami domagającymi się od rządu poprawy bytu ludzi pracy, likwidacji trudności gospodarczych i zadłużeń wobec zagranicy, lepszej organizacji pracy i ścigania nadużyć popełnionych przez osoby pełniące wysokie funkcje państwowe. Jako pierwszy powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na Wybrzeżu Gdańskim, który przedstawił rządowi 21 postulatów. (...) Strajki w różnych zakładach trwały od lipca 1980 do 31 sierpnia 1980 r. kiedy to podpisano porozumienia między MKZ-ami i komisjami rządowymi.

Rok szkolny 1981/82.
Ubiegłe wakacje w dalszym ciągu pełne były nadziei, obaw i niepokojących incydentów, protestów, strajków i obustronnych oskarżeń. Rok szkolny rozpoczął się 1 września (...). Zaszły jednak dość istotne zmiany w organizacji pracy: przyjęto 5-dniowy tydzień nauki, wprowadzono nowe programy i podręczniki. (...) Karta Nauczyciela nie została jednak uchwalona. W składzie Rady Pedagogicznej zaszły zmiany: za chorującą od ponad pół roku p. Kazimierę Pawelczyk zatrudniono p. Aleksandrę Szerffel. (...) Karta Nauczyciela nadal nie uchwalona, choć jest już w sejmie. W związku z tym jako formę protestu przyjęto rezygnację z obchodów Dnia Nauczyciela. (...) Ponadto nauczyciele zrezygnowali z udziału w akademiach organizowanych przez władzę bądź wstrzymali się z przyjmowaniem odznaczeń państwowych. (...) Z powodu incydentu pomiędzy dyrektorem PGR a przewodniczącym "Solidarności" zakładowej, strajkują także rolnicy zrzeszeni w NSZZ RJ "Solidarność". Brak żywności na pokrycie "przydziałów kartkowych". Nasilenie akcji ulotkowej i plakatowej krytykującej poczynania rządu.

14 grudnia 1981 r.
Stało się najgorsze. W dniu 13 grudnia radio i telewizja podały komunikat Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na czele której stanął premier gen. armii Wojciech Jaruzelski. Organ ten ogłosił stan wojenny w Polsce. Gen. Jaruzelski powiedział: "...Ojczyzna znalazła się nad przepaścią... Struktury państwa przestają działać... To ostatnia droga, aby zapoczątkować wychodzenie kraju z kryzysu, uratować państwo przed rozpadem". Naród jest rozbity. (...) 9,5 milionowa "Solidarność" domagała się dostępu do kontroli podziału żywności i handlu zagranicznego, większego dostępu do prasy i RTV niż dotychczas, żądała ukarania winnych zaistniałego kryzysu. (...) Organizowała setki strajków. W szkołach podstawowych ogłoszono ferie od 13 grudnia do 3 stycznia 1982 r. (...) W szkole wprowadzono całodobowe dyżury nauczycieli. W pierwszych dniach stanu wojennego nie uniknięto tragedii. W kopalni "Wujek" użyto sił milicji do stłumienia strajku zorganizowanego przez miejscową "Solidarność" w dniach 15-16 grudnia 1981 r. (...) Podobne zajścia miały miejsce w Gdańsku podczas rozruchów ulicznych. (...) W trudnej, kryzysowej sytuacji szkoła zaprzestała organizowania imprez o charakterze rozrywkowym. Najważniejszym problemem stało się zaopatrzenie szkoły w opał, zabieganie o wsparcie materialne dla dzieci osieroconych lub pozbawionych opieki itp. W początkach stycznia ogromna powódź w województwie płockim spowodowała wiele szkód materialnych. Szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji pomocy zbierając odzież oraz wpłacając na fundusz pomocy kwotę 9000 zł. (...) W tej trudnej sytuacji, powołany w ubiegłym roku Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w Chechle próbuje gromadzić środki na wdrożenie planu rozbudowy. Na koncie SKRS zebrano kwotę 76000 zł. oraz zobowiązania do wykonania prac budowlanych (społecznie) na kwotę 250000 zł. Przed końcem roku szkolnego rozprowadzono już niektóre podręczniki. Klasa I i oddział przedszkolny otrzymują podręczniki bezpłatnie na własność, klasy II i V wypożyczają ze szkoły, pozostałe odkupują od siebie nawzajem. Na nowy rok szkolny szkoła będzie rozprowadzała także zeszyty.

Rok szkolny 1982/83.
Od 1 września wprowadzono dalszą część przepisów wykonawczych do Karty Nauczyciela w wyniku czego nieco poprawiła się sytuacja materialna pedagogów pracujących na wsi. (...) Dzień 14 października był wolny od zajęć szkolnych i obchodzono go jako Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

22 kwietnia 1984 r. Zespół projektantów pod kierunkiem mgr. inż. Andrzeja Poniatowskiego ukończył dokumentację techniczną na remont i rozbudowę szkoły. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze: zakup materiałów budowlanych (cement, wapna), lasowanie wapna, przywóz żwiru i gruzu. Część prac została wykonana społecznie przez mieszkańców Chechła. Wartość ich ocenia się na 30000 zł, a na koncie Społecznego Komitetu Rozbudowy jest 107000 zł. Jest to jeszcze niewielki wkład środków społecznych bowiem tylko pierwszy etap szacuje się na ok. 10 milionów zł. a w drugim projektowano salę gimnastyczną. (...) Opiekunka Samorządu Uczniowskiego nadzorowała przebieg kampanii wyborczej do władz uczniowskich. W ciągu całego roku szkolnego praca opiekunki p. Ewy Hołub i Samorządu Uczniowskiego buła widoczna i przyniosła pozytywne efekty wychowawcze. 4 lipca 1983 roku rozpoczęły się prace przy fundamentach dobudowywanej części. Prace te szkoła wykonuje systemem gospodarczym, częściowo społecznie (...).

Rok szkolny 1983/84.
(...) Duży był udział młodzieży z klas IV-VIII w pracach społecznie użytecznych: pomoc w rozładowaniu i ułożenie cegieł na rozbudowę szkoły, zbieranie funduszów, porządkowanie pasów przeciwpożarowych w lasach, sadzenie lasu (...). Prace budowlane przy rozbudowie szkoły rozpoczęto w maju 1984 roku. Prowadzi je mistrz murarski z Dobronia p. Stefan Franciszkiewicz. W pierwszym etapie dobudowano kotłownię, hall i 4 sale dydaktyczne. Przewiduje się, że do 31 sierpnia mury i strop na tej części będą gotowe. (...) Organizowanie transportu materiałów, sporządzanie zamówień, poszukiwanie materiałów i wykonawców, robotników do prac pomocniczych, zapewnienie dostaw energii elektrycznej i wody - oto zadania, które szkoła do chwili obecnej załatwia we własnym zakresie. Trudności spiętrzają się wobec braku drzwi odpowiednich rozmiarów, stali zbrojeniowej, elementów prefabrykowanych, usług transportowych i innych zjawisk transportowych. (...)

Rok szkolny 1984/85.
(...) Ślubowanie i mianowanie pierwszoklasistów odbyło się 28 września 1984 roku. Szkoła przyjęła 15 nowych uczniów, którzy nazwali się "Gwiazdeczkami". W roku bieżącym do Grona Pedagogicznego przybył kol. Jerzy Jaros, który będzie uczył prac technicznych i kultury fizycznej. Objął także opiekę nad drużyną ZHP. Gminna Rada Narodowa zleciła komisji oświaty rozważenie rozbudowy piętra nad nową częścią szkoły. Wiąże się to z koniecznością wstrzymania dalszych prac do czasu uzyskania odpowiednich ekspertyz geotechnicznych i wytrzymałości fundamentów.
(...) Uczniowie wszystkich klas aktywnie uczestniczyli w realizacji zadań wychowawczych. Koło PCK za wyróżniającą pracę otrzymało od Zarządu Rejonowego w Łasku dyplom i aparat fotograficzny (...) Uczniowie zasadzili w kwietniu i w maju ok. 4 ha lasu, porządkowali teren budowy i otoczenie szkoły (...). Zebrano i wpłacono 4200 zł. na konto funduszu dla Etiopii oraz 1400 zł. na Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia. (...) Rok szkolny zakończył się 29 czerwca. Podczas akademii Rada Pedagogiczna i uczniowie pożegnali nauczycielkę p. Stanisławę Mindur, która po (...) 30 latach pracy pedagogicznej odeszła na emeryturę.

Rok szkolny 1985/86.
(...) Organizacja nauczania w br. szkolnym nastręcza sporo trudności. Wprowadza się nowe programy w klasie VIII. Brak niektórych podręczników. (...) Oszczędności w budżecie szkół uniemożliwiają zakup pomocy naukowych a nawet środków sanitarnych w dostatecznej ilości, powodują redukowanie godzin przeznaczonych na zajęcia wyrównawcze i sportowe. W dniu 13 października 1985 r. odbyły się wybory do Sejmu PRL, a w szkole był lokal wyborczy. (...) Prace przy rozbudowie szkoły wolno posuwają się do przodu. Zakończono wszystkie prace zewnętrzne. (...) Szkołę podstawową ukończyło 12 absolwentów, promowano do klas wyższych 114 uczniów, pozostało na rok następny 3. (...)

Rok szkolny 1986/87.
Ostatnie dni sierpnia upłynęły na gorączkowych przygotowaniach do rozpoczęcia roku szkolnego. Zniwelowano teren przed nową częścią szkoły, uporządkowano materiały budowlane, przenoszono meble i pomoce ze starego budynku, dekorowano hall i sale lekcyjne, przygotowywano występy artystyczne na uroczyste otwarcie budynku. W pracach tych wyróżnili się rodzice uczniów: p.p. Hoffmanowie, Strąkowski, Janicka, Markiewicz, Korczak, Zawadzcy, Słabiakowie, Stadnicki, Wójcikowie, Kruk, Freus, Srokowie, Kurek, Kozłowie, Rogalewiczowie, Iwońska, Mierzejewska, Kurzynogowie. (...) Ponadto wydatnej pomocy w pracach porządkowych udzieliła szkole OSP w Chechle. (...)
Rok szkolny rozpoczął się w nowym budynku w 4 salach lekcyjnych i nauka odbywała się na dwie zmiany. (...) Mimo małej liczby sal warunki pracy poprawiły się znacznie: przestronne dobrze oświetlone klasy, korytarz spełniający funkcje rekreacyjne i w razie potrzeby zastępujący salę gimnastyczną lub widowiskową. (...) W lutym rozpoczęła się wizytacja szkolnictwa w gminie, w tym i naszej szkole. (...) Zakończenie i ocena odbyły się w końcu kwietnia. Ogólnie ocenioną pracę szkoły dobrze. W ciągu roku organizowano dla uczniów takie imprezy jak: choinka noworoczna, wycieczki do Łodzi i Warszawy, Dzień Dziecka, a podczas wakacji dwa obozy wędrowne: w Karkonosze i na Kujawy.

Rok szkolny 1987/88 rozpoczęto 1 września w czteroizbowej części budynku, ponieważ remont starej szkoły nie został jeszcze ukończony. (...) Szkoła liczy 140 uczniów w klasach I-VIII oraz 11 uczniów oddziału przedszkolnego. Zorganizowano chór i 5 innych kół zainteresowań. (...) Przeprowadzka do pięknych, jasnych sal nastąpiła 14 grudnia. Szkołę wyposażono w nowe stoliki uczniowskie, krzesła, tablice, zestawy szaf. Wszystkie oddziały uczą się na jedną zmianę od 8.00 do 13.30 (po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat). Na wiosnę będą kontynuowane następujące prace: grodzenie boiska szkolnego, porządkowanie terenu i upiększanie ogrodzenia, budowa boksu na opał i szlakę, chodniki. Komitet Rodzicielski i Komitet Budowy Szkoły planują dalszą rozbudowę (sala gimnastyczna, pracownia i dodatkowe pomieszczenia gospodarcze).
(...) Zakończenie zajęć w klasie VIII odbyło się uroczyście w dniu 10 czerwca 1988 r. Świadectwa wręczono 22 absolwentom, którzy pozostawili szkole prezent w postaci wpłaty na budowę sali gimnastycznej.

Rok szkolny 1988/89.
(...) W maju wykupiono dokumentację techniczną sali gimnastycznej i uzyskano jej akceptację przez właściwe instytucje. (...) Ponieważ środki społeczne są za skromne na rozpoczęcie budowy - poprzez radnych zwrócono się do Gminnej Rady Narodowej o ujęcie tej inwestycji w planach na lata 1990-92 (...)

Rok szkolny 1989/90.
Po wyborach do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r. zaszły olbrzymie zmiany w systemie sprawowania władzy i jej składzie. Prezydentem został Wojciech Jaruzelski (PZPR), premierem Tadeusz Mazowiecki z szeregów "Solidarności" (...). Zapowiedziano odejście od socjalizmu, prywatyzację gospodarki, zmiany w Konstytucji oraz reformy we wszystkich dziedzinach życia. (...)
Rok szkolny rozpoczął się 1 września 1989 r. podobnie jak poprzednie. Przybyła nauczycielka oddziału przedszkolnego - rozpoczynająca pracę p. Aneta Jagielińska-Grela. (...) W październiku i w grudniu szkoła zaprosiła oficerów WP i MO. Efektem ostatniego spotkania był kurs przepisów ruchu drogowego, po którym 28 uczniów otrzymało bezpłatnie karty rowerowe i motorowerowe.
(...) Wielokrotny wzrost cen (nawet 50%) spowodował rezygnację uczniów z wielu kosztowniejszych imprez, wycieczek i kolonii. Po raz pierwszy od wielu lat nie będzie obozu wędrownego, co było już tradycją.
(...) W roku bieżącym, podobnie jak w poprzednim pracowało wiele kół zainteresowań: chór, koło artystyczne, techniczne, krajoznawcze, polonistyczne, matematyczne. Zorganizowano też Uniwersytet Powszechny dla Rodziców. (...) Szkołę ukończyło 13 absolwentów, a rozdanie świadectw nastąpiło 6 czerwca. Połowa z nich wybiera się do liceów i techników. (...)
W bieżącym roku szkolnym odchodzi na emeryturę p. Janina Olkusz po 30 latach pracy pedagogicznej."

Lata 1975 - 1990 spisał dyrektor szkoły Zdzisław Zawiasa

W przygotowaniu kolejne lata

Oprac. KK